MOTHER

 matka, -y, -tiek  žen. r.

  1.   žena, ktorá dala dieťaťu život, rodička
  2.   cirk. Matka božia o Panne Márii
  3.   pren. matka Zem, matka príroda

MAMA

Schopnosť nadväzovať vzťahy si človek vytvára už v prenatálnom štádiu, kedy sa dieťaťu vyvíja okrem fyzických prvkov aj obrovské citové puto k matke. Platí to pravdaže aj naopak – pre matku už nebude dôležitejšej osoby ako jej vlastné dieťa.

ZEM

Spredu ucelené, neporušené šaty –také, ako na prvý pohľad vyzerá aj naša Zem. Zozadu však nastáva zvrat v podobe narušených vrstiev v chrbtovej časti. Vrstvy sú surové, nepravidelné, evokujúce zjatrenú ranu. Ranu, ktorú prírode spôsobuje človek svojou neutíchajúcou chamtivosťou a pritom si akoby neuvedomuje, že keď čoskoro prekročí hranicu, už nebude cesty späť.

CIRKEV

Obleky sa nosia pri formálnych príležitostiach a presne tak sa dá vnímať aj cirkev – strojenosť, prudérnosť, potláčanie prirodzenosti. Voľba zamatu, pre svoj prepychový vzhľad, vyjadruje paradox v medziach cirkvi, ktorá hlása skromnosť a sama oplýva neskutočným bohatstvom. V modrej farbe je zobrazovaný odev Božej Matky na umeleckých dielach po celom svete už od nepamäti. Celý komplet dopĺňa grafika v podobe výšivky. Ide o niekoľko obrazov, ktoré čiastočne satiricky odkazujú na typické kresťanské symboly.

„Quidquid latine dictum sit, altum videtur.“

alebo voľne preložené ako

„Čokoľvek povedané latinsky znie vznešene.“

Kolekcia poskytuje priestor na hľadanie vlastnej interpretácie matky, či už konkrétnej – z mäsa a kostí, alebo akejkoľvek inej v prenesenom význame.